İmplant diş hakkında merak edilenler

implant diş nasıl yapılır

Dental implant, ağızdaki eksik dişlerin yerine konulan, çenelerin fonksiyonu ve diş estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve dokuyla uyumlu malzemeden yapılan yapay diş köküdür.

İmplant tedavisini bir kişiye ne zaman öneriyorsunuz?

Cerrahi uygulanamayacak kadar ciddi sağlık sorunları olan kişiler haricinde, diş eksikliği olan herkese uyguluyor ve tavsiye ediyoruz.

İmplant tedavi süreçlerinden çoğu kişi kaçıyor, İmplant tedavi süreleri neye göre değişir ve ne kadar sürmektedir?

İmplantın uygulama süresi 10 ila 30 dk arasında değişmektedir. Üzerine protez yapabilmek için, eski tip implantlarda üst çenede 6 ay, alt çenede ise 3 ay beklemek zorunda kalırdık. Bugün gelişen teknolojiyle birlikte implantın bekleme süresi kemiğin tipi ve implant tipine göre 1-3 ay arasında değişmektedir. Yani hasta 1-3 ay arası bir sürede yeni dişlerine kavuşabilir.

İmplant tedavi sürecinde hasta ağrı çeker mi?

İmplant Uygulamasının ilk yapıldığı gün hasta ağrı kesiciyle geçen bir ağrı hissedebilir. Sonraki günlerde ise ağrı olmaz.

İmplant tedavisi sonrası hastanın ilk etapta dikkat etmesi gereken konular nelerdir?

İmplant yapıldıktan sonra bir süre, hasta kendisine tarif edilen biçimde buz uygulaması yapmalıdır, bu şişmeyi engeller, verdiğimiz ilaçları zamanlarına uygun bir şekilde kullanmalıdır. İlk 48 saat içinde sigara ve alkol iyileşmeyi olumsuz yönde etkilediği için kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yara yerine travmatik etki yapabilecek sert besinlerden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ayrıca ağız bakımı, diş fırçalama da kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Diş implantlarının kullanım ömrü ne kadar?

İmplantın ömrü için bir süre vermek doğru değildir. Nasıl ki ağızdaki doğal bir dişin ağızda kalması kişinin ağız ve diş bakımına ve genetik özelliklerine bağlı ise, diş implantı da benzer faktörlerden etkilenecektir. Amaç hastaların implantlarını ömür boyunca kullanmalarıdır. Eğer iyi bir ağız ve diş bakımı yapılır, gerekli dönemlerde ağız içi kontroller yapılırsa implant uzunca bir süre ağızda kalacaktır.

İmplant vidası çıkar mı?

İmplant çene kemiğine başarılı bir şekilde kaynadıktan sonra implant yerinden çıkmaz. Ancak kötü ağız bakımı veya enfeksiyon durumlarında implant kaybedilebilir.

İmplant ücretlerini devlet karşılar mı?

İmplant ücretlerini özel muayenehanelerde devlet karşılamaz.

İmplant diş hakkında merak edilenler
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.