Timsahtan koşarak kaçabilir misiniz

Çitalar gibi timsah da oldukça hızlı bir koşucudur. Peki, bir timsahla karşılaştığınızda aklınıza şu özdeyiş gelebilir: Eğer zig zaglar çizerek koşarsanız timsahtan kaçabilirsiniz. Belki bu sizi biraz rahatlatabilir. Ancak bunun doğru olduğundan emin misiniz?

Bu çok eski ve yaygın bir söylem olsa da bunun gerçekleşmesi imkânsızdır. Öncelikle, bir timsah karada da sizi uzun süre kovalayabilir. İkincisi timsahlar insanlardan daha hızlı koşabilir.

Doğrusu timsahlar korkutucu derecede hızlı olmalarına rağmen, çitalar kadar hızlı değildir ve uzun mesafeleri koşmaktan hoşlanmazlar. Timsahların kara üzerinde bir insanı kovalaması çok nadir bir durumdur. Ortalama bir insan zigzaglar çizse de çizmese de bir timsahı koşuda geçebilir. Daha önemlisi timsahın saldırı taktiği uzun bir koşu sonrası avını yakalamak değildir. Timsahlar avını suyun içinde sinsice yaklaşıp yakalamayı tercih eder. Çünkü timsahlar daha iyi yüzücüdür. Saatte 20 mil yüzebilir. Suyun içinde sessizce hareket eder. Gözleri başının üzerindedir, böylece yüzeyde ne olduğunu izlerken rahatça yüzebilir. Aynı zamanda uzun süre suyun altında kalabilir ve nefesini yaklaşık bir saat kadar tutabilir.

Muhtemelen zig zaglar çizerek koşarsanız, bir timsahtan kaçabilirsiniz, hatta düz bir çizgi halinde koşarsanız da kaçabilirsiniz.
Timsahtan koşarak kaçabilir misiniz
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.