Neden midemiz “ikinci beyin”?

Midedeki sinir hücreleri…

Hemen hemen herkes, “mide kazınması” hissini bilir. Bu hissin sıklıkla gözden kaçırılan nedeni midedeki sinir hücreleri ağıdır. İşte, bilimcilerin mideye “ikinci beyin” ismini vermesinin tek sebebi de midede geniş yer kaplayan bu sinir ağlarıdır.

Ruhsal durumumuzu etkiliyor, hem de kimi hastalıklarda önemli roller oynayabiliyor

Bu sinir ağlarını daha iyi anlayabilmek, midenin sindirim yapmak ya da ağrımaktan başka bir işi daha olduğunu da gösteriyor. Bu küçük “beyin” kafatasımızın içindekiyle bir araya geldiğinde hem ruhsal durumumuzu etkiliyor, hem de kimi hastalıklarda önemli roller oynayabiliyor. Midenin etkileri her ne kadar sandığımızdan fazla olsa da, herhangi bir bilinçli düşüncede ya da karar alma aşamasında elbette asıl görev onun değil. New York Presbiteryen Hastanesi Hücre Biyolojisi ve Anatomisi Bölümü ve Colombia Üniversitesi Tıp Merkezi’nin yöneticisi Michael Gershon bu durumu şöyle açıklıyor:

İkinci beynimiz düşünme aşamasında çok ciddi bir etki göstermiyor. Din, felsefe ve şiir daha çok kafatasımızın içindeki beynimizin işi.” Gershon aynı zamanda yeni bir alan olan “nörogastroenteroloji” uzmanı ve 1998’de yayımlanmış İkinci Beyin (The Second Brain) adlı kitabın da yazarı.

İkincil beynimizde, çevresel sinir sistemindekinden çok daha fazla sinir hücresi var

Enterik sinir sisteminin uzunluğu boğazdan anüse kadar yaklaşık 9 metre civarındadır. Gershon, ikinci beynimizde 100 milyon sinir hücresi olduğunu söyler, ki bu sayı omurilik ve ısı, ağrı, basınç gibi duyuları algılamamızı ve onlara gereken yanıtları vermemizi sağlayan çevresel (periferal) sinir sistemindekinden çok daha fazladır.

İkinci beynimizin kendi refleksleri ve hisleri var

Midemizdeki bu sinir hücresi yığını, mide içindeki dünyayı, midenin içeriğini hissetmemizi sağlar. Bu sinir-hücresel (nöral) sistemin büyük kısmı, günlük öğütme işleri için kullanılır. Yiyecekleri parçalamak, besin maddelerini emmek ve atıkları çıkarmak gibi kimyasal işlemler, mekanik bir karıştırma ve ritmik kas hareketleri gerektirir. “Böylece, kendi refleksleri ve hisleriyle donatılan ikinci beynimiz, beyinden bağımsız olarak mide davranışlarını kontrol edebilir” diye tanımlıyor Gershon bu durumu.

Kafamızdaki beyin kirli işleri mideye devretmiş

İnsan evrimi bu karmaşık sinir ağlarını, sindirim ve boşaltımı beyinden kontrol etmek yerine, mide içerisinde çözümlemeye yönelik gelişmiştir. “Kafamızın içindeki beynin ellerini sindirimin kirli işlerine bulaştırması gerekmiyor, bu yüzden de iş mideye devredilmiş durumda” diyor Gershon ve ikinci beynimizin karmaşıklığının yalnızca bu işlemlerle açıklanamayacağını düşünüyor. “Bu sistem, sırf kalınbağırsaktan bir şeyleri atmak için fazla karmaşık” diye ekliyor, Kaliforniya Üniversitesi David Geffen Tıp Okulu Fizyoloji, Psikiyatri ve Biyodavranış Bilimleri profesörü Emeran Mayer. Hatta bilimciler iç organlarla beyin arasındaki en önemli sinir olan vagusu oluşturan liflerin % 90’ının beyinden mideye değil de mideden beyne bilgi taşıdığını öğrendiklerinde çok şaşırmışlardı. Gershon “Bu bilgi biraz tatsız bir bilgi” diyor.

İkinci beynimiz, ruh halimizi bilmediğimiz başka yollardan da bilgilendiriyor

Mayer “Duygularımızın büyük bir kısmı büyük ihtimalle midemizdeki sinirlerden etkileniyor” diyor. Gershon’a göre ise, midemizdeki kazınma hissinin sebebi strese verdiğimiz fizyolojik tepkinin bir parçası aslında. Sindirim sistemiyle ilgili (gastrointestinal) karmaşalar ruh halimizi “ekşitebilir”, günlük duygu durumlarımızı değiştirebilir. Hatta mutluluk, ikinci beyinden yukarıdakine ulaşan mesajlarla sandığımızdan çok daha fazla ilgili olabilir. Gershon’a göre örneğin vagus sinirinin elektriksel uyarımı, depresyon tedavisinde faydalı olabilir.

İkinci beynin zihinsel rahatsızlığı

İki beynin taşıdığı benzerlikler yüzünden, aslında zihni hedef alan depresyon tedavileri bir yandan midemizi de etkiliyor. Enterik sinir sistemi tıpkı beyin gibi 30’dan fazla nörotransmitter kullanırken, vücuttaki serotoninin % 95’i bağırsaklarda bulunuyor. Antidepresanlar serotonin seviyesini artırdığı için, bu ilaçların zihinde kimyasal değişikliklere yol açıp yan etki olarak sıkça gastrointestinal çıkışı etkilemesi biraz şaşırtıcı. 2 milyondan fazla ABD’linin muzdarip olduğu “aşırı duyarlı bağırsak sendromu” ise, aslında bağırsaklarda oluşan fazla serotoninden kaynaklanıyor ve bir anlamda ikinci beynin zihinsel rahatsızlığı sayılıyor.

Midemiz kemikleri etkiliyor… Kemik erimesi tedavisi…

Bilimciler, enterik sinir sistemindeki serotoninin çeşitli hastalıklarda şaşırtıcı bir rolü olduğunu daha yeni keşfetti. Nature Medicine’da yayımlanan bir çalışmaya göre, midede serotonin salımını engelleyen bir ilaç kemik erimesinin de önüne geçebiliyor. “Midenin kemikleri etkilediğini ve kemik erimesini tedavi edebildiğini görmek hiç beklenmedik bir durum” diyor Colombia Üniversitesi Tıp Merkezi Genetik ve Gelişim Bölümü’nün yöneticisi Gerard Karsenty.

İkincil beynimiz otizmde de rol oynuyor

İkinci beyindeki serotonin salımının erken çocuklukta fark edilebilen otizmde de rol oynadığı düşünülüyor. Gershon, sinir hücreleri arasında sinaps oluşumunda yer alan genlerin, aynı zamanda beslenmeye ait sinapsların oluşumunda da yer aldığını keşfetti. Gershon, “Eğer genler otizmde etkiliyse, bu bir çok otizm hastasının neden gastrointestinal motor bozukluğu olduğunu da açıklayabilir” diye ekliyor.

EK:

Bağırsağa, “ikinci beyin” deniyor. Gerçekten tüm vücut sağlığı üzerinde bu kadar etkili mi? Bu gücü nereden geliyor?:

-Evet etkili. Amerikalıların güzel bir lafı var: “Happy wife, happy life.” Yani mutlu eş, mutlu hayat. Hipokrat da milattan önce yaklaşık 450 yılında “Happy guts, happy brain” demiş. Yani sindirim sistemi mutluysa, beyin de o kadar mutlu oluyor! Esasında onlardan çok daha önce, belki 1-2 bin yıl önce, Kadim Doğu Tıbbı da bunu söylemiş. Sindirim sisteminin sağlıklı olmasının, insanın hem bünye hem de ruhsal olarak sağlıklı olmasının anahtarı olduğunu biliyorlarmış. Sindirim sistemi, metabolizmanın parçası olduğuna göre, insan vücudundaki bütün hücrelerin kullanacağı yakıtların üretimi buradan geçtiğine göre, yediğimiz gıdalarla bunlar dokularımıza kadar ulaşıyor olduğuna göre, burayı rahatsız eden her şeyin, bütün vücudu rahatsız etmesi son derece normal. Örneğin cilt döküntüsünden, depresyona, uykusuzluktan yaygın vücut ağrılarına kadar onlarca şikayeti olan hastalarımda gerekli değerlendirmeyi yaptıktan sonra, sorunun bağırsaktan kaynaklandığını görebiliyorum. Sindirim sistemiyle ilgili sorunları çözdüğünüzde ise, hasta, tüm sağlık problemlerinden kurtuluyor… (1- kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/bu-onemli-gercegi-gozden-kacirmayin-bagirsaklarimiz-ikinci-beynimiz-40461900)
Neden midemiz “ikinci beyin”?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.

1 yorum:

Yaz yorum
avatar
saliha aydın
29 Ocak 2013 22:19

burdan anlıyoruz ki beynimiz her şeye hükmediyor, ruh ve beden ikileminde beyin her şeyin hakimi, sayenizde yeni bir şey daha ögrenmiş olduk, çalışmalarınızın devamını dilerim

Cevapla