Dünya mı Ay'ın etrafında döner, Ay mı Dünya'nın etrafında?

İkisi de birbirinin etrafında döner.

Bu iki kütle, Dünya'nın yüzeyinin yaklaşık 1600 km altındaki ortak bir ağırlık merkezinin yörüngesinde dönerler. Böylece Dünya üç farklı dönüş gerçekleştirir:

--Kendi ekseni etrafında

--Güneş'in etrafında

--Ağırlık merkezinin etrafındaki dönüşü.

Kafanız mı karıştı?

Newton bile, Ay'ın hareketi hakkında düşünmenin kendisinde baş ağrısına yol açtığını söylemişti.
Dünya mı Ay'ın etrafında döner, Ay mı Dünya'nın etrafında?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.

3 yorum

Yaz yorum
avatar
Adsız
8 Temmuz 2014 03:02

İyide neden döner dönme hareketinin kaynagi ay icin dunyani donusu dunya icin gunesin eyvallah ama neden kendi eksenleri etrafinda donuyorlar? Cunku cekirdekleri donuyor ama cekirdekleri neden dönüyor temeldeki sorun bu degilmi zaten dönüyoruz hep beraber bir dönme diğerbir dönmenin kaynagi peki oda tamam o dönme diger dönüşlerin sebebi bunlar hep yörünge hareketlerin kaynaklari peki ya eksen hareketleri? Buna deginmeden konuyu anlamaya calismak sacma değilmi sizcede.

Cevapla
avatar
14 Eylül 2014 05:20

Anlamak aslında basit yer çekimi ve karanlık madde denilen uxay ağırlığı.örneğin bi havluyu iki kişiye biraz gerdirin bu uzay olsun.ortaya bi ağırlık topu bırakın bu güneş olsun.çökme oluşcaktır.einstinın da dediği gibi çökme oluşcaktır.oraya daha ufak olan bir top bıraktığımızda etrafında dönücektir ki buda yörüngemizi ve dönme hızımızı hatta neden döndüğümüzü gösterir.karanlık deliklerden yola çıkıcak olursak bir lavabo gibi suyu nasıl doldurursak dolduralıö çeşme kapandığında dısarıdan etki olöadan su dönerek inmeye başlıcaktır.ağırlık yani yer çekimi herzaman kazanır

Cevapla
avatar
21 Aralık 2018 22:24

Lan sizin bisey bildiniz yok

Cevapla