Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü ilk iddia eden kişi kimdir?

Kopernik'ten tam 1800 yıl önce MÖ 310'da doğan Samoslu Aristarkos.

Aristarkos sadece yerküre ve gezegenlerin Güneş etrafında döndüğünü ortaya atmakla kalmamış, Dünya, Ay ve Güneş'in birbirlerine göre olan büyüklüklerini ve uzaklıklarını hesaplamış ve gökyüzünün küresel bir kubbe şeklinde değil neredeyse sonsuz genişlikte bir evren olduğunu keşfetmiştir. Ama onu dikkate alan olmamıştır.

Aristarkos yaşarken gökbilimciden çok matematikçi olarak tanınırdı. Onun hakkında İskenderiye Lisesi'nde okuduğu ve daha sonraları Romalı mimar Vitruvius'un belirttiği gibi "bilimin her dalında bilgili" bir adam olduğu dışında pek bir şey bilmiyoruz. Ayrıca yarıküre şeklindeki güneş saatini de o icat etmiştir.Sadece bir çalışması günümüze ulaşabilmiştir: Güneş'in ve Ay'ın Büyüklük ve Mesafeleri Üzerine. Maalesef burada Güneş merkezli teorisinden bahsetmiyor. Bu teoriden, Arşimet'in, Aristarkos'un teorilerine muhalefet ettiği bir yazısındaki tek bir yorumundan dolayı haberdarız.

Kopernik kesinlikle Aristarkos'un farkındaydı, çünkü çığır açan eseri Göklerdeki Kürelerin Dönüşüne Dair'in elyazmalarında ondan saygıyla bahseder. Fakat kitap 1514'te basıldığında ileri görüşlü Yunanlarla ilgili kısımlar, muhtemelen kitabın özgünlük iddialarını sarsmasına kızan yayımcı tarafından çıkarılmıştır.
Dünya'nın Güneş'in çevresinde döndüğünü ilk iddia eden kişi kimdir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.

5 yorum

Yaz yorum
avatar
Adsız
6 Şubat 2012 23:14

dorusu çak acayip

Cevapla
avatar
Adsız
15 Nisan 2013 19:20

adsız dedi ki dorusu çak acayıpii

Cevapla
avatar
Adsız
22 Kasım 2013 21:15

kopernikden çok çok önce 1200 lü yıllarda imam rabbaninin mektubat eserinde aynen şöyle bir şiir var, paragraf aralarına böyle şiirler eklemiştir imam rabbani, okuyunca anlarsınız ay dünyanın etrafında döndüğünü kopernik mi söylemiş, yoksa islam alimlerinin keşiflerini çalıp sonra bizi atalarımıza sövdürerek o ilme sahip çıkanlar kimlerdir,
"Ey mâvi semâ! İnsâf et de öyle söyle!
Bu ikisinden hangisi, dahâ hoşdur şöyle:
Işık saçan güneşinin, çıkışımı şarkdan,
Cihân dolaşan ayın, doğuşu mu Şâmdan?"

Cevapla
avatar
Adsız
19 Haziran 2014 08:45

Bu soru lys de çıktı

Cevapla
avatar
5 Ağustos 2018 16:06

Ben test cozerken yardimci oldu tşk

Cevapla