İnsanoğlu kaç yıldır dünya üzerinde yaşıyor?

İnsanın evrimi, halen uzun ve derin tartışmalara yol açan bir konudur. İnsanın bir "tür" olarak "Homo sapiens" halini alıncaya dek geçirdiği evreler, hominidlerin (dik yürüyebilen hayvanların) fosil kayıtlarına göre şekillendirilmeye çalışılmıştır. Bu fosil kayıtlarına göre aşağıdaki gibi bir "insanlık tarihi" listeleyebiliriz:

Australopithecus: İlk hominid (insansı) olan bu tür, 2-3 milyon yıl öncesinin Afrika savanlarına aittir. Beyin büyüklüğü, modern insan beyninin 1/3'ü kadardı. Yüz hafifçe ileri çıkık, çenenin ucundaki çıkıntı ise yoktu. Dişlerinin şekli modern insanınkine çok benziyordu. Australopithecus robustus daha ilkel bir form idi, vücut ve beyin olarak daha az gelişmişti. Australopithecus africanus ise daha iri bir vücut yapısına sahipti (yaklaşık 160 cm boyunda ve 60 kg ağırlığında), ilkel taş aletler yapabilmişti, avcılık yapmaya başlamıştı ve çok büyük bir ihtimalle konuşma yeteneği de kazanmıştı.Homo habilis: Alet yapabildiği ve kullanabildiği bilinen ilk hominiddir.
Homo erectus: Pekin veya Java adamlarını da içeren bu tür, 1,5 milyon yıl önce Homo habilis'den evrimleşmiştir. H. erectus ateş yakabiliyor, avcılık yapıyor ve barınaklarda yaşıyordu. Ilkel sayılan Java adamlarında yamyamlık da görülüyordu. Yaklaşık 1000 ml'lik bir beyine sahipti (modern insanda beyin yaklaşık 1375 ml'dir).
Homo sapiens: Modern insana çok büyük benzerlikler gösteren ilkel H. sapiens varyasyonları Heidelberg insanı, Swanscombe insanı, Steinheim insanı ve Weimar insanını içerir.

1. Neandertal insanı: 130 000 - 30 000 yıl önce yaşamıştır.
2. Cro-Magnon insanı: 90 000 yıl önce yaşamıştır.

Homo sapiens'e ait en eski fosiller, Almanya'daki Neander vadisinde bulunan Neandertal insanına aittir (130 000 - 30 000 yıl öncesi). Modern insan ile karşılaştırıldığında, daha geniş ve çıkık bir göğüs kafesine, daha iri bir kaş bantına, daha güçlü bir çeneye ve biraz daha büyük bir kafatasına ve beyine sahipti. Neandertal insanlarının alet yapabiliyor ve kullanabiliyor olmalarının yanısıra, ölüleri için gömü törenleri yaptıkları da bilinmektedir. Hayvan derilerini giysi olarak kullanmış, mağaralarda yaşamış ve ateşi kullanmıştı. Tamamen modern fosiller ise, günümüzden 90 000 yıl kadar önce yaşamış olan Cro-Magnon insanına aittir (Güney Fransa). Cro-Magnon ve Neandertal insanları bir arada bulunmuş olmalarına rağmen, ilginç olarak, sadece Cro-Magnon insanı modern gen havuzuna katılımda bulunabilmiş, Neandertal insanı ise modern gen havuzuna katkıda bulunamadan ortadan kalkmıştır.

Yani, kısacası, Homo sapiens sapiens türünün yaklaşık 45.000 yıldan beri dünya üzerinde var olduğunu söyleyebiliriz.
İnsanoğlu kaç yıldır dünya üzerinde yaşıyor?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.

53 yorum

Yaz yorum
avatar
Adsız
18 Ağustos 2012 10:51

Kuana aykırı bu evrim ALLAH Ademi yarattı kaburga kemiğindede Havva annemizi yarattı cennete yaşadılar sonra dünyaya indirildiler ve burada evlatlarından 100000 kişi gördüğü ve 1000 senen yaşadığı rivayetlerdendir.... insanon ömrü yaklaşık 7000yıl öncedir o dediğiniz fosiller ise nesli tükenmiş çify ayaklı hayvanlardır... Günümüzde zenciler ve bazı insanlatın lafa yapısı farklıdır höz kısmı çıkıktır bunlarda neandertal dır? Saçmalık budur işte hayvanat bahçesindeki maymunlar goriller neden insan olmadı hale...,

Cevapla
avatar
Adsız
13 Kasım 2012 22:44

Alttaki yorumda okudum da adam evrimi tek soruyla çürüttü ya la :D şimdiki maymunlar goriller neden insan olmuyor dedi beni inandırdı walla :D :D
seni doğurmamışlar sıçmışlar döl israfı biraz oku araştır öyle yaz yorumunu kaburgasını s.ğim..

Cevapla
avatar
Adsız
14 Aralık 2012 18:10

yalan söylemeyin be ordamıydınız siz nerden biliyorsunuz bunları millet zaten aklını peynir ekmekle yemiş sizde ordan gazı verip 130 000 bin yıldır insan oğlu var diyorsunuz

Cevapla
avatar
Adsız
14 Aralık 2012 21:14

Adam gibi yorum yapacaksaniz yapin be kardeşim.bu kadar cahilseniz,sirf konuşmak için konuşuyosaniz susun,dinleyin ve okuyun.böyle çok çirkinleşiyosunuz.

Cevapla
avatar
Adsız
10 Ocak 2013 10:25

buna inananin aklindan suphe ederim.
o kadar....

Cevapla
avatar
Adsız
16 Ocak 2013 15:48

Allah'ın dangozu sen böyle bilimsel bilgiler okuma git başka yerlere

Cevapla
avatar
Adsız
25 Ocak 2013 14:30

@AdsızAynı sitede buzul çağlarının 100 bin yıl sürdüğü ve şu anda yaşadığımız dönemin Buzullar arası dönem olduğu bununda başlanğıcının 10 bin yıl olduğu ve bu dönemin 12 bin ila 50 bin yıl sürdüğü yazıyor.
Bu bilgiler ışığında 130 bin yıl ila 30 bin yıl arasında yaşadı dediğiniz insanı nereye koyacağız? 130 bin yıl önce yaşadığını var saysak bile 100 bin yıllık buzul dönemini nasıl geçti de insan ırkı soyunu devam ettirdi???

Cevapla
avatar
Adsız
29 Ocak 2013 23:17

ilk önce insanın kendine saygısı olmalı...bilimsel bir yazı tartışmasında bile küfrediyorsan(sözüm ona) senin aklına şaşarım..inanmamakta özgürsün ama küfretmekte özgür degilsin!!!

Cevapla
avatar
ferman
5 Şubat 2013 23:54

ne kadar yoz kafalara sahip insan var, bilimsel hiçbir şeye inanmak istemiyorlar inanmaları yeterli, inanç aklın hükümlerini her zaman kösteklemek için devreye girmemeli

Cevapla
avatar
Adsız
5 Mart 2013 20:37

vay amk ne kadar cahil yobaz gerizekalı insan varsa buraya toplanmış. Evrimin dünyada ki en iyi tüm üniversiteler tarafından, bilim adamlarının ve biyologların tamamı tarafından kabul edildiğini biliyor muydunuz at kafalı embesiller. Bi bitmedi lan bunlar

Cevapla
avatar
Adsız
12 Mart 2013 08:13

Arkadaşlar ;Bu sadece bir varsayımdır bunun için bir birinize kızmanıza hakaret etmenize gerek yok.Darwin kuramını 1859 da yayınladı o tarihten bu güne bilim hangi noktaya geldi bir düşünün. Artık günümüzde insan DNA sı üzerinde çok büyük araştırmalar yapılıyor.Köken konusunda ise Y kromozonu üzerine araştırmalar yapılıyor (Babadan oğula hiç değişmeden geldiği için)Yüz binlarce insan üzerinde yapılan araştırma sonunda tek bir Y kromozonundan geldiği tespit edilmiştir.

Cevapla
avatar
Adsız
21 Mayıs 2013 11:26

@Adsızkardeşim bir konu hakkında fikir yürütçeksen okuyup araştırıp sorup öğrenmelisin allaha inanan bisenmisin o ayrı bu ayrı, allah ta var evrimde gerçek, sen maymunları bırak kafa yorma böle şeylere

Cevapla
avatar
Adsız
25 Mayıs 2013 21:57

yobazlardaki zekaya hayranım ya, uyduruk bir allah ve kurana inanıyor adam da, evrene bilime inanmıyor

Cevapla
avatar
Adsız
25 Mayıs 2013 21:59

@Adsız

Aynen, bi bitmediler yobaz hamam böcekleri

Cevapla
avatar
10 Haziran 2013 17:13

evrenin RABBI olan ALLAH (c.c.)nun kitabina inandigimiz icinmi yobaziz? aslinda CAHILDE YOBAZDA SIZLERSINIZ! ayrica bilimde 100% diye birsey yoktur asil biraz sen arastir insanlarin evrim gercirmesi sadece bir teoridir yani bir olasiliktir. bu yuzden sen hiz kafani yorup bizim gibi inancli insanlara yobaz deme bu arada yobaz dinine sadik olana degil dini kendi menfaatleri icin kullanana denir seni cahil!!!!!!!

Cevapla
avatar
24 Temmuz 2013 00:35

Allah dünyayı 4 milyar yıl önce yarattı sonra 3 milyar 750 milyon sen ne yaptın sen niye bekledin insanı yaratmak için :) kızmayın ama bunun cevabını çok merak ediyorum gerçi şimdi size göre önce ademe kızdı Allah sonra dünyayı yarattı sonra ademle havvayı dünyaya attı

Cevapla
avatar
Adsız
5 Ağustos 2013 01:35

Geri zekalı'nın geri zekalısı
Evrimin E sinden anladığın yok
Evrim çok yavaş işleyen bir süreçtir
Öyle 50 - 100 yılda göze çarpan bir değişiklik olmaz
Neden maymunlar insan olmamışmış
Hem cahil hem de geri zekalısın !

Cevapla
avatar
Adsız
6 Ağustos 2013 16:23

belki şimdilerde evrim degişmesi olur MAYMUN olabilirsin lütfen dikat edelim :))))))

Cevapla
avatar
Adsız
7 Ağustos 2013 18:34

ben insan ırkındandan başka düşünebilen bir metebolizma göremiyorum enterasan... evrimin yalanı

Cevapla
avatar
11 Ağustos 2013 18:44

Adi değersiz bir damla sudan yaratılan insanoğlu senmi Allah'a kafa tutuyosun. Sen sabret bizde sabredenlerdeniz. Bre gafil sen bilmiyormusunki kuran evrenin ve bilimi açıklıyor hemde 1400 yıl önce dağlların hareketi bulutlarin suruklenmesi yagmurun yagmasi ozon tabakasi dunyanin yaratilisi ana karnindaki cocugun gelisim evresi dunyanin yuvarlak olusu daha bir cok bilimsel seyler. Su an bilim yeni kesifler bbunlar zaten kuranda var Allaha iman edecegin yerde inkarda diretiyosun niye sana beyin verilmis hic dusunmedinmi. Hayvanlrrda akil yok. Akıllı olana akıllı denmez akıl Allaha teslim olan akıldır. Öldükten sonraki hayatı ve cehennemlik oldugunu gördugun o pişmanlik varya onu hissediyorum suan.

Cevapla
avatar
Adsız
15 Ağustos 2013 18:55

Evrim darwinin ugdurugudur,aptal lar..

Cevapla
avatar
Adsız
26 Ağustos 2013 21:34

madem öyle fosiller nerede? iki fotoshop eseri koysalardı da bu konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan insanlar inansaydı.. evrimin gerçek olmadığı kanıtlandı hiçbir şey bilmeyen kimseler de hakaret içeren cümleleriyle beyinlerinin işe yaramaz olduğunu gösterip duruyorlar..

Cevapla
avatar
Adsız
30 Ağustos 2013 00:12

Dünyanin hic bir yerinde insan maymun karisimi bir kafatasi bulunmamaktadir. Yazida bile gecen kafatasinda kas bölgesi ve kafa büyüklügü ilgili bir bilgi var. Yani evrim teorisinin kendine göre bir mantigi olsada dinazor fosilleri bile varken, gecis dönemine ait, suanki insandan cok farkli tek bir fosil yoktur.

Cevapla
avatar
Adsız
17 Ekim 2013 01:56

Yahu bu tamamen sacmalik insan oglu burdan pay cikarin bu teo rileri ortaya atanlar in bir inan ci zaten yok hepinizi islama davet ediyorum bu dunyada kimse sahipsiz deyil

Cevapla
avatar
Adsız
17 Ekim 2013 01:57

İnsanlarin yer yuzunde olusu 10 000 yili gecmez

Cevapla
avatar
18 Ekim 2013 16:39

YÜCE ALLAH sana aklı vergiyse direk herşeye inanman için degil yeri geldinde sorgulaman için biz insanlarıda hayvanlardan ayıran tek özellik zeki olmamızdır şunu unutma bir evrim geçirdi ama bu ansanlar geçirdi diyemiyiz evren,hayvanlar doganın kendisi bir evrim geçirdi yanı bilimçilerde bunu çözemiyor tarihin belli bir kısımlarında atlama var bilim insanları bunu bulmak için çabalıyor siz sace dalga geciyonuz boş konuşuyonuz sace konuşmak için..

Cevapla
avatar
Adsız
26 Ekim 2013 01:01

Su bilim adamlarinin ve tum universitelerin adlarini yaz bi zahmet :) cok kafa yormayin topragin altina girdimi gosterirler kac bin yil oldugunu :)

Cevapla
avatar
Adsız
28 Ekim 2013 20:29

ALLAH o kadar akilidir ki sen anlayamazsin

Cevapla
avatar
Adsız
29 Aralık 2013 20:35

Senin bahsettiğin üniversiteler bilimden uzak olmalı. Çünkü bilimle Kuran-ı Kerim asla çelişmemektedir, aksine birbirini desteklemektedir. Tabi sizin gibi ateistler Allah'a inanmadığı için bilim deyip duruyorsunuz, oysa bilime inansanız, Allah'a da inanırdınız. Halinize acıyorum, çok yazık...

Cevapla
avatar
10 Ocak 2014 05:01

Bosuna cene yormayin emeginize enerjinize yazik, zaten yeni ne icat edilirse kalinligi 3 cm olan Kur'an da vardir onlar icin. Her ne yaziyorsa ki o zamanin sartlarina gore oldugu ispatlidir, bu zindik soysuzlar hemen onu baska seylere cevirirler ve yarin zaten Kur'an da bu da vardi derler. Ben de soruyorum insan oglu bilgisayari buldu, Tanri ise bundan 1400 yil once bunlari bir bilgisayara kayit edip gonderme erk'i yokmuydu?Kullanilmasini gosterme erk'i yokmuydu? acaba, nicin uc bes papurus, ya da deriye yazarak gondersin ya da yazdirsin. Ha buna da hemen kendilerini kandirmak icin, yok o zaman insanin anlayacagi dilden gonderdi diyebilirsiniz.Peki nicin kissas-a kissas da koleden kole yaziyor? Tanri insanlarin esit oldugunu ve hic kimsenin kole olamiyacagini , insanlari kole edenlerin satanlarin buyuk gunaha girdiklerini soylemeye muktedir degilmiydi? Tanriya inanmayanlar ,her lafin basinda agzindan dusurmeyenler sizin gibi zindiklardir aslinda. Gercek Tanri ve yaradilis hic bir kitabin bir kac sayfasina sigmaz, ama siz bunlari anlayamazsiniz. Butun semavi dinlerde insanligin yaradilisi 15000 yili gecmiyor, lakin arkeolojik kazilar etleri curumemis bir depremde kayalarin icinde kalmis 1000000 yillik insan iskeleti buldular. Bu da tum o semavi dinlerin yalan olduguna kanittir. Sizlerde dinden nemalandiginiz icin gerceklere carpi cekmek istiyorsunuz, ama cocuklariniz bu yalanlarin bedelini daha yuz yillarca odeyecekler, zindik beyinleriniz bunu bildigi halde itiraf etme cesaretini gosteremiyor.

Cevapla
avatar
Adsız
27 Ocak 2014 22:27

hadi oradan hadi oradan dinsiz herif biraz kitap oku kuran hiç demiyorum bile sana onuda oku emi

Cevapla
avatar
Adsız
13 Şubat 2014 18:45

Evrim yalan diyelim. peki niye biz Adem ve Havva'dan gelenler zenci olduk, çekik gözlü Çinli olduk neden aynı değiliz. Şimdi sen diyeceksin ki doğa koşulları. Evrim de böyle bir şey işte. Zamanla çevresel vb şartlarla değişmek demek. Yani sen de bir yerde evrimi kabul ediyorsun. Aynı kapıya çıkıyoruz neticede!

Cevapla
avatar
23 Mart 2014 00:43

arkadaşlar olayın kökenine inersek dünya üzerinde zaman diye bir olgu var peki zaman nedir dünyanın güneş etrafında dönmesiyle oluşan herşeyin başının ve sonu göürnen bir süredir yani uzayda zaman diye bir olgu yoktur biraz bilim okyan herkes bilirki genişleyen ve sonsuz olan bir evren var ve bütün bunlarında tek bir yaratıcısı olması gerekir zamanda Allah'ın bir rahmetidir onun emriyle oluşan evren bize milyarlarca yılda oluşmuş gibi görünebilir bunu anlayamayız hocanın dediği gibi patetes çuvalını ufak bir teraziyle tartmaya kalkışırsan kırarsın bence kotayı aşmaya uğraşmayın istediğinz kadar doldurun ama kapasite belli

Cevapla
avatar
Adsız
20 Nisan 2014 01:09

Allah'a inanmayanlar ile Allah'a inanipta bilime inanmayanlar....Evrim vardır...Ama maymundan insan vs gibi bir uydurmanında inananının cok olması ilginç..Madem maymun insan oldu..Günümüz insanı neden binlerce senedir başka bir yaratığa donusmedi? Ya da bilim olmasa idi gunumuz insanları varlığını ne kadar sürdürebilir idi?
Sadece maymun ve insan mı birbirine benzer? O zaman Lama ile deve bir evrim eseridir, martı ile leylek, pelikan ile Flamingo, ördek ile kaz vs vs..Evrimin evrim olması için evrimlesen iki türden birinin yok olması gerekir..Eger insan maymunun evrimlesmiş hali ise maymun soyunun bitip günümüzde olmayıp sadece insanların olması gerekirdi..Ancak, karada yaşabilen, yuzgeclerini ayak edasında kullanmayı becerebile balıklar, uçan tugsuz memeliler, yuzen memeliler ve de hem yumurtlayıp, hem denizde yaşayıp hemde yavrularını emziren memeli hayvanlar vardır..Işte evrim bu dur..Sizin aklınızdaki evrim dinsizlerin devrim amacı ile uydurdukları bir terimdir..Evrim devrim in evrimlesmiş halidir..

Cevapla
avatar
Adsız
19 Mayıs 2014 16:03

Benim aslim maymun degil heee aslinin maymun oldugunu idda edenlere dicek biseyim yok ozaman hayvanat bahcesine gidip akrabalarini bulsun

Cevapla
avatar
1 Haziran 2014 00:43

@Adsız doğru 50 - 100 yılda tamamlanamazsa ara formları şuan görüyor olmamız lazım değil mi?

Cevapla
avatar
Adsız
26 Haziran 2014 08:59

Bir ideolojiyi dünyada öne çıkararak dünyayı sömürmek için uydurulmuş bir hipotezi bu kadar savunmayın "EVRİMCİ" arkadaşlar. Bunun için insanlara bu kadar hakaret etmeyin. "EVRİM TEORİSİ" denen safsata 40 yıldır iniştedir ve 50 yıla kalmadan Bilim Tarihi 'nin ÇÖPLÜK kısmında yerini alacaktır. İnanmazsanız en ünlü EVRİMCİLERDEN Prof.Dr.Stephan Jay Gould 'a sorun.

Cevapla
avatar
Adsız
17 Temmuz 2014 03:58

hala maymunla insan arasında gözlemlenebilir test edilebilir bir ara geciş formu yokken hala atasını maymun sanan mallar muzumuzu verelim arkadaşlar.

Cevapla
avatar
Adsız
18 Aralık 2014 17:40

bana şunu söylermisiniz cennet ve cehennemin varlığına inanan dünya ama o dinde ama bu dinde bütün kitaplardan bahsi geçiyorsa o cehennemin korkusundanda olsa bu ölümlü dünyada neden bukadar kan dökülüyor oluk oluk...

Cevapla
avatar
12 Mart 2015 22:50

Madem insanlik 1000000 yasinda diyorSun ,buna istinaden dunya nufusunun suan 1 trilyon olmasi lazimdi,ama suanki insan nufusuna bakinca 7000 yil ortalamada sua n ki nufusa denk dusuyor.bazi embesiller bana savaslar hastaliklar demesin butun donemlerde bu etkenler sadece nufusa %1-2 arasinda etkiliyordu.

Cevapla
avatar
Adsız
1 Nisan 2017 09:26

Bende artık bazı insanların hayvandan geldiklerine inandım bu inanılmaz hatta insan görünümlü hayvanlar allah celle celâluhu ıslah etsin.

Cevapla
avatar
Adsız
13 Temmuz 2017 19:50

bayıldım bu cevaba
tespit çok doğru

Cevapla
avatar
22 Temmuz 2017 14:55

Obur dunyada hamam boceklerini yerken bizleri hatırlarsın artik

Cevapla
avatar
Adsız
26 Aralık 2017 21:07

Şimdiki kaburgalar neden kadın olmuyor?

Cevapla
avatar
2 Şubat 2018 00:55

Bu şekilde konuşup insanları farklı yönlendirme.senin şu anda bilmediğin bilimdeki gerçekleri ve kimsenin bilmediği daha binlerce gizemli konuları 1400 sene önce kurana yazıldı.

Cevapla
avatar
3 Şubat 2018 21:18

Bak söylediğin şey insanın ne kadar maddesel düşündüğünün çok bariz örneği. Bunun için seni suçlamıyorum çünkü insan beyni fiziksel yani maddeye yönelik düşünmeye yatkındır.
Şimdi açıklamak isterim ki, Biz üç uzay bir zaman boyutunda yaşayan canlılar olarak ne cürretle ezeli ve ebedi Yaratıcı'mızı zaman boyutuna indirgeyecak kadar basitleşiriz? Bu çok saçma olur. Sorunun mantıksızlığını anlamak için ilk önce sonsuzluğu kavrayabilmemiz lazım, hiçbirimiz tam olarak kavrayabilmiş değiliz sonsuzluğu yani ezeli ve ebediyeti. Ezeli ve ebedilik zamandan uzaktır. Zaman sadece bizim içinde bulunduğumuz bir boyut. Bu durumda beklemek gibi insana özgü ve zaman içinde olan bir eylemi de Allah hakkında söylemek de sadece hadsizlik olur.
Aynı zamanda söylemek isterim ki Koskoca evrendeyiz ve biraz uzağımızda bi gezegenle bile zamanımız uyuşmaz. Yani Cennet ve Cehennem'deki zamanı dünyayla aynı tutmak çok saçma olur. Adem ve Havva'nın Cennet'teki yasak meyve olayından bahsediyorum. Kısacası aslında sorduğun soru hani vardır ya ateistlerin meşhur sorusu "Allah kendinden daha güçlü bir varlık yaratabilir mi?" kadar saçma. bunu sorunca kendilerini alemin akıllısı sanmazlar mı birde.. Herneyse işte bu sorunun neden mantıksız olduğuda aynı şekilde "daha" bir miktar kavramı ve biz boyutlulara ait bir kavram. Sonsuzlukta daha mı olur Allah aşkına azıcık mantık.. Böyle bir soru zaten en başta mantık hatasından dolayı soru hesabına bile alınamayacak kadar aşağılıkça. Ama en üzücüsü de bu kişilerin bu ve benzeri ezelinde saçma ve mantıksız birkaç soru yüzünden azaba mahkum olmasıdır. Allah bizden sadece biraz düşünmemizi ister nolur bu eylemi gerçekleştirebilelim. Ama anlıyorumki bazıları düşünüp sorgulamayı çok yanlış anlamış..

Cevapla
avatar
3 Şubat 2018 21:20

Bak söylediğin şey insanın ne kadar maddesel düşündüğünün çok bariz örneği. Bunun için seni suçlamıyorum çünkü insan beyni fiziksel yani maddeye yönelik düşünmeye yatkındır.
Şimdi açıklamak isterim ki, Biz üç uzay bir zaman boyutunda yaşayan canlılar olarak ne cürretle ezeli ve ebedi Yaratıcı'mızı zaman boyutuna indirgeyecak kadar basitleşiriz? Bu çok saçma olur. Sorunun mantıksızlığını anlamak için ilk önce sonsuzluğu kavrayabilmemiz lazım, hiçbirimiz tam olarak kavrayabilmiş değiliz sonsuzluğu yani ezeli ve ebediyeti. Ezeli ve ebedilik zamandan uzaktır. Zaman sadece bizim içinde bulunduğumuz bir boyut. Bu durumda beklemek gibi insana özgü ve zaman içinde olan bir eylemi de Allah hakkında söylemek de sadece hadsizlik olur.
Aynı zamanda söylemek isterim ki Koskoca evrendeyiz ve biraz uzağımızda bi gezegenle bile zamanımız uyuşmaz. Yani Cennet ve Cehennem'deki zamanı dünyayla aynı tutmak çok saçma olur. Adem ve Havva'nın Cennet'teki yasak meyve olayından bahsediyorum. Kısacası aslında sorduğun soru hani vardır ya ateistlerin meşhur sorusu "Allah kendinden daha güçlü bir varlık yaratabilir mi?" kadar saçma. bunu sorunca kendilerini alemin akıllısı sanmazlar mı birde.. Herneyse işte bu sorunun neden mantıksız olduğuda aynı şekilde "daha" bir miktar kavramı ve biz boyutlulara ait bir kavram. Sonsuzlukta daha mı olur Allah aşkına azıcık mantık.. Böyle bir soru zaten en başta mantık hatasından dolayı soru hesabına bile alınamayacak kadar aşağılıkça. Ama en üzücüsü de bu kişilerin bu ve benzeri ezelinde saçma ve mantıksız birkaç soru yüzünden azaba mahkum olmasıdır. Allah bizden sadece biraz düşünmemizi ister nolur bu eylemi gerçekleştirebilelim. Ama anlıyorumki bazıları düşünüp sorgulamayı çok yanlış anlamış..

Cevapla
avatar
15 Şubat 2018 06:09

Çok basit insan oğlu yaşadığı yere göre evrimleşir ve o zamandaki insanlar çok kıllıydı ve yağ tabakaları çok fazlaydı soğuğa direnç gösteriyorlardı

Cevapla
avatar
11 Mart 2018 17:49

Uyduruk dediğin kurandan birtanede sen ortaya koy yada o çok inandığın bilim adamları.Burda milletin aklını bulandırma

Cevapla
avatar
23 Haziran 2018 14:58

Insan inek dana ve camıştan evrimlesmistir maymunlarda kurbagadan kurbagalar sinekten sinek filden fil tavuktan tavukta kavak ağacından o yüzden iti ugursuzu iyisi ahlaklisida var insanin

Cevapla