Deniz yıldızı nasıl beslenir ve ne yer?


Yakalayabildikleri her türlü deniz canlısıyla beslenirler. Büyük bir kısmı etçil olarak beslenir. Salyangoz, kabuklu, poliket, diğer derisidikenliler, dibe çökmüş ölü hayvanlar gibi hemen her şeyi yerler. Bunun yanında, Porania ve Henricia türleri dip çamurunu süzerek ve planktonlarla beslenir. Bunlarda besin vücut yüzeyine temas ettiğinde yapışkan özellikteki mukusa yapışır. Buradan siller yardımıyla ağza getirilir. Sünger ve hidroyit polipler üzerinde yaşayanlar da vardır Büyük besinlerle beslenenler, avları yutulamayacak kadar büyükse, av vücut dışında sindirilir. Bunun için mide vücut kaslarının kasılmasıyla iç kısmı dışarı dönerek ağızdan dışarı çıkıp avı sarar ve sindirir. Sindirim bittikten sonra çekici kasların kasılmasıyla tekrar vücut içine alınır.

6 Yorum

Adsız
7 Ekim 2008 19:07

eskimolularla deniz yıldızının beslenmesinin ne alakası var??????????????????????????

Adsız
10 Aralık 2008 15:18

teşekkürler.Ama biraz da yaşam şeklinden bahsetseydiniz iyi olurdu.

Adsız
13 Mayıs 2009 22:07

teşekkürler çok işime yaradı.bu siteyi çok seviyorum.

Adem
20 Nisan 2010 11:00

SUPER!!!

Adsız
16 Temmuz 2012 16:18

ben hiç işime yarayan bişey bulamadım ,canlı yeni küçük bir deniz yıldızımız var onun sağlığını istiyoruz ama sizden hiçbirsry bulamadık ne kadar yararsız bir site !

Adsız
13 Ekim 2012 12:51

@Adsızburası veteriner blogumu kişisel olarak hayvanınızın saglıgına kavuşturacak reçete versin, nasıl bir kafa sizinkisi anlayamadım

Yorum Gönder

Like on Facebook

İzleyiciler

Okur takip

ziyaretçi

DMCA.com Protection Status RSS Search

Son yorumlar