Deniz suyundan içme suyu nasıl elde edilir?


Deniz suyunu tuzundan arındırmanın bir yöntemi, suyu basınçlayıp içinden metan gazı pompalamak. Suyun yüzeyinde hemen, metan ve su moleküllerinden oluşan kristaller beliriyor. Bu kristalin yapısı yalnızca su ve metan moleküllerini barındırdığından, tuz geride kalmış oluyor. Kristalleri ayırıp erimeye bırakmak ve metan gazı buharlaşırken, oluşan saf suyu bir başka kapta toplamak mümkün.

Deniz suyundan içme suyu elde etmenin bir diğer yöntemi, "ters osmoz" düzeneği. Osmoz bilindiği gibi, bir çözeltideki çözücünün, örneğin tuzlu sudaki suyun; yarı geçirgen olan, yani çözücüyü geçirip de çözüleni geçirmeyen bir zar üzerinden, görece düşük konsantrasyonlu bir bölgeden daha yüksek konsantrasyonlu bölgeye doğru diffüzyonuna deniyor. Şu bilinen noktayı vurgulamakta yarar var: Çözelti konsantrasyonunun artması, birim hacimdeki; çözünen unsura ait moleküllerin sayısının, toplam molekül sayısına oranının artması; buna karşılık, çözücüye ait moleküllerin sayısının toplam molekül sayısına oranının azalması anlamına geliyor. Yani bir çözeltinin konsantrasyonu ne kadar yüksekse, çözücünün konsantrasyonu o kadar düşüktür. Dolayısıyla; çözücü moleküllerinin, daha yüksek sayısal yoğunluğa sahip oldukları "düşük konsantrasyon" bölgesinden, daha düşük sayısal yoğunluğa sahip oldukları "yüksek konsatnrasyon" bölgesine doğru sızmaları, beklenen bir süreç. Bu süreç sonunda, iki bölgenin konsantrasyonları eşitleniyor. Çünkü; yarı geçirgen zarın çözücü için geçirgen olması, fakat çözülen unsur için olmaması, iki bölge arasındaki bu diffüzyon sürecini dürtükleyen bir kimyasal potansiyel oluşturuyor. Çözücü, zarın düşük konsantrasyon tarafından yüksek konsantrasyon tarafına, ta ki iki tarafın kimyasal potansiyeli eşitlenene kadar geçiyor.Ancak, zarın yüksek konsantrasyonlu, yani çözücünün sayısal yoğunluk oranının daha düşük olduğu tarafındaki basınç arttırılırsa, yani zarın iki yüzü arasına, diffüzyon yönüne ters yönde bir basınç farkı uygulanırsa, çözücünün diffüzyon hızı azalıyor. Basınç farkı arttıkça, daha da fazla... Diffüzyonu tümüyle durdurmak için gereken basınç farkına, "osmoz basıncı" deniyor. Düşük konsantrasyon bölgesindeki basınç arttırılmaya devam eder ve osmoz basıncını aşarsa, çözücü bu sefer, ters yönde diffüzyona zorlanmış oluyor. Yani; düşük konsantrasyonlu bölgeden yüksek konsantrasyonlu bölgeye, yani çözücünün sayısal yoğunluk oranının daha düşük olduğu bölgeden daha yüksek olduğu bölgeye doğru sızmaya başlyıor. "Ters osmoz" düzeneği, bunu başaran bir düzenek. Zarın yüksek konsantrasyon tarafına basınç uygulamak suretiyle, çözücünün bu taraftan, düşük konsantrasyon bölgesine geçişini sağlıyor. Daha kolay anlaşılır bir ifadeyle, ters osmoz; bir çözeltiyi, çözücüyü geçirip de çözüleni tutan bir filtre üzerinden pompalama olayı. Böylelikle, filtrenin yüksek basınç tarafındaki tuzlu su, diğer tarafında tuzsuz suya dönüştürülüyor. Deniz suyunu tuzundan bu yöntemle ayırmak da mümkün. Yaygın olarak kullanılıyor.

Deniz suyunu bir de, atmosfer basıncından daha düşük basınçlarda ve dolayısıyla 100 °C'nin hayli altında kaynamaya bırakmak suretiyle ‘damıtmak’ mümkün.

Bu yöntemlerle deniz suyunda içme suyu elde etmek, doğal su kaynaklarını geliştirmenin maliyetine oranla %20 kadar pahalı. Nükleer enerjinin bu amaçla kullanılması halinde, daha da ucuzlayabilecek.
Deniz suyundan içme suyu nasıl elde edilir?
4/ 5
Oleh

Abone Olun

Yazılarımızı beğeniyor musunuz? Abone Olun Yazılarımı Kaçırmayın.

13 yorum

Yaz yorum
avatar
Adsız
12 Nisan 2010 14:57

saçma bir şey

Cevapla
avatar
Adsız
25 Nisan 2010 15:36

çok saçma bu ne ya hiç bi şey anlamadım..!!

Cevapla
avatar
ryhn
25 Nisan 2010 15:37

çok saçma bee bu ne böyle bi şey anlamadımmm:::

Cevapla
avatar
Adsız
17 Eylül 2010 00:30

saçma olan bişey varsa o da her anlamadığınız şeye saçma diyerek ..ok atmanızdır

Cevapla
avatar
yasemin
14 Şubat 2012 00:36

saçma diyen arkadaşlar sizin yaş grubunuz ne, biraz büyüdükten sonra saçma olanın ne oldugunu önce kendinize sorun

Cevapla
avatar
Adsız
11 Aralık 2012 13:46

sana katılıyorum yasemin

Cevapla
avatar
Adsız
4 Mart 2013 16:14

saçma diyenler bebek misiniz

Cevapla
avatar
dilek
23 Ağustos 2013 14:40

Denize gidicem.deniz suyu getiriyorum her sene kış için çok yarıyor bana.bu sfer çok getirmeyi düşünüyorum ama bozulma gibi bir şey olurmu acaba.??

Cevapla
avatar
Adsız
15 Nisan 2018 17:33

hiç de saçma değil güzel anlatmışlar bence

Cevapla
avatar
Adsız
23 Temmuz 2018 23:56

Anlaması biraz zor. Karışık bir olay. Anlamak için biraz bilgi gerekiyor. Ama düşünerek ve sakince okununca anlaşılıyor. Saçma değil yani. Sadece anlamamış olabilirsiniz. Eğer bir arabanın çalışma mantığını anlatsalardı o kadar sistemin, dönen makaraların dişli çarkların vb. sistemlerin de sadece saçma olduğunu söylerdiniz. Ama şu an günümüzde alışılmış olduğu için saçma gelmiyor tabi. Yani o saçma veya küçük dediğiniz şeylere öyle demek yerine onları kullanarak büyük buluşlar gerçekleştirirseniz o saçma, gereksiz dediğiniz şeylerden mantıklı bir bütün elde edebilirsiniz. Yani sana katılıyorum.

Cevapla